Pocty, city, pocity - Pavi TAire, Petr Dubjak

03.07.2018

Digitální grafiky, fotokoláže s výstižnými názvy, fotografie s básnickými texty, pohled do dávných světů i poezie ulice, tak lze definovat práci autorů Pavi TAire a Petra Dubjaka.

Umělecký tandem učinil z dvojice podobný přístup k tvorbě. Poznali se v únoru 2015. „Když mi Petr nabídl, že spolu uděláme výstavu, brala jsem to s rezervou. Kdybych měla všechno, co mi muži v životě naslibovali, tak bych měla dnes mrakodrap, zaoceánský parník a za sebou několik cest kolem světa,“ směje se Pavi. „Ale jediný Petr dodržel slovo,“ dodává.

„Pavi na sociální síti vynikala. Měla zajímavé fotky s působivými texty a vtipné chytré komentáře k jiným fotkám. Okamžitě jsem rozpoznal její široký talent a ohromný tvůrčí potenciál, i když mi tvrdila, že není fotografka, že vlastně věci a situace jen potkává,“ vzpomíná Petr a oceňuje, že od té doby Pavi neuvěřitelně pokročila v komplexním uměleckém projevu. „Její dílo je originální, synergické, nabíjející a inspirativní,“ doplňuje Dubjak.

Pavi TAire fotí, vytváří digitální grafiky a ke svým dílům vždy píše i texty, které často odkazují ke konkrétním písním, jindy její díla komunikují s jinými kulturními odkazy či vznikají podobenství uměleckých děl. Její grafiky lze označit za technologickou raritu, protože vznikají na mobilu, na pozadí fotek s detaily okolí. Záznamy všedního dne doplňuje o vlastní emoce prostřednictvím kreseb a slov. V textech střídá verzálky a kapitálky, což umožňuje pozorovatelům číst ho různými způsoby a hledat skryté významy. Řada kreseb i textů přináší její vlastní pojetí mýtických příběhů.

„Co vidím ve slovOBRAZECH Pavi TAire? Že Dávné světy, Jiné světy a náš SVĚT jsou pojmy, jejichž hranice jsou velmi, velmi neurčité. A tak zatímco my třeba opodál ve svých dnešních pozemských starostech čekáme na tramvaj, kolem nás kráčí Achilleus nebo tančí Salome…“ vyjadřuje se k tématům tvorby Pavi TAire znalec mýtů Jan Matas.

Dubjak také fotografuje věci z běžného života, má velký cit pro detail a symboliku. Ze svých prací vytváří digitální fotokoláže opatřené poetickými názvy. Optikou fotoaparátu zachycuje neobyčejné dějové sekvence, při jejich popisu vykazuje smysl pro humorný nadhled. Je členem České unie karikaturistů.

„Petr Dubjak fotografuje vizuálně zajímavé a někdy až absurdní detaily světa kolem. Dokreslování detailů čehokoliv nalezeného – a tedy spatřeného – do nových souvislostí sice není žádné novum, ale takto získaný vizuální digitální deník a navíc komentovaný vtipnými a padnoucími texty, je unikátní a má sílu oslovit,“ hodnotí přední český designér Jan Rajlich ml.