Ochutnávky 2012

Ochutnávka Rodinné vinařství Kubík (Velké Bílovice) dne 19.12.2012

Tradičně s víny od Kubíka

Tradiční předvánoční setkání ve Viničním altánu bylo opět ve znamení vín z velkobílovického Rodinného vinařství Kubík. A samozřejmě za aktivní účasti „pražského tykadla” vinařství - Jana Vorby. Ten nám tentokrát představil deset vín, všechna z ročníku 2011.

Ochutnávka "Krásná vína z Tokaje (Maďarsko, Slovensko)" dne 17.12.2012

Předvánoční tokajské potěšení

Po vínech z italského Piemontu nám tentokrát manželé Chvátalovi ze zbraslavské Vinotéky na náměstí nabídli k ochutnání tokajská vína, na která se specializují. Osmičku vín z maďarského i slovenského Tokaje (suchá, polosladká i sladká) představila MUDr. Dana Chvátalová.

Ochutnávka Vinařství Bettiny Lobkowicz (Mělník) dne 12.12.2012

V tradičním stylu paní Bettiny

Paní Bettina Lobkowicz se od počátku degustace svých vín ve Viničním altánu omlouvala, že některá vína zařadila jen proto, aby „naplnila” počet vzorků. Některá původně plánovaná vína jsou totiž již vyprodána. A tak její již tradiční kritika některých „neoblíbených” vlastních vín byla někdy až zbytečně tvrdá. My jsme si to pochopitelně přechutnali po svém.

Ochutnávka Vinařství Naturvini (Bavory) dne 10.12.2012

Premiérové chuťovky ze sklepa v Bavorech

Ing. Patrik Staško, kterého ve Viničním altánu známe již z prezentací vín jiných vinařství, se před dvěma léty vydal na nikterak snadnou dráhu samostatného vinaře. A nyní nám premiérově předvedl vína svého mladého „dítěte” - Naturvini, s.r.o.

Ochutnávka "Apulie, Veneto, Toskánsko & Piemont" dne 7.12.2012

Atraktivní Itálie s piemontskou hvězdou

Opravdu krásný zážitek s italskými víny nám připravil Arno Sameš z dovozní společnosti Arnovino. Tenuta Mosole z Veneta, Vigne e Vini Varvaglione z Pulie, Castelo di Monterinaldi v Toskánsku a především Vigneti Massa v Piemontu.

Ochutnávka Vinařství Kosek (Mikulov) dne 5.12.2012

Vína od Kosků s červeným finišem

Vína z mikulovského Vinařství Kosek mají pro mnohé konzumenty velkou přednost - výhodný poměr ceny a kvality. A mne opět, tak jako na předchozích prezentacích tohoto vinařství ve Viničním altánu, překvapilo, že více mi chutnala vína červená. Nicméně minimálně tři bílá bych všem vřele doporučil.

Ochutnávka "Vybrané kousky nejen ze Španělska" dne 3.12.2012

Španělské namlouvání od severu k jihu

Protože dovozní společnost BMC Brno neustále doplňuje své vinné portfolio, ing. Vladimír Hrbek nemůže ve Viničním altánu s těmito novinkami chybět. A tentokrát to nebyly jen španělské, ale po jednom vzorku jsme ochutnali i vína z Francie a Argentiny. A konečně také dlouho očekáváný španělský Priorat D.O.Ca., který na poslední ochutnávku nepřijel.

Ochutnávka Vinařství Jan Plaček (Moravské Bránice) dne 30.11.2012

Vyrovnaná kvalita z Moravských Bránic

S více než roční přestávkou jsme ve Viničním altánu ochutnali vína z rodinného Vinařství Jan Plaček v Moravských Bránicích. A byl to rozhodně příjemný večer s pěknými moravskými víny s velmi vyrovnanou kvalitou.

Ochutnávka Rodinné vinařství Kadubcovi (Lipov) dne 28.11.2012

Tomu se říká premiéra!

Po delší době zase velké moravské překvapení ve Viničním altánu. Tentokrát mělo podobu Rodinného vinařství Kadubcovi z Lipova, přesněji výborných vín z vinic u jižních svahů Bílých Karpat. Ing. Martin Kadubec je vinař, který přesně víc, co chce, a tvrdě na tom pracuje. Vína poctivá, čistá a maximálně přírodní. K tomu ještě bohatá a velmi dobře pitelná. A to již nemluvím o jejich cenách!

Ochutnávka "Krása „horských” vín Südsteiermark & Alto Adige" dne 26.11.2012

„Rakousko-uherská” vinná symfonie

Rakouské Jižní Štýrsko (Südsteienmark) a nepříliš vzdálené Südtirol (Alto Adige) v severní Itálii patří k velmi originálním vinařským oblastem někdejšího Rakousko-Uherska, jejichž vína znalcům nepochybně lahodí. Především bílá, ale oceňují se také modré odrůdy, především Lagrein z Alto Adige.

Ochutnávka "Quinta de Santa Eufemia (Porto)" dne 23.11.2012

Porto v delikátní formě

Osm vzorků z malého vinařství Quinta de Santa Eufemia v portugalském Douru - velmi pěkná ukázka portských vín v provedení dovozní společnosti Dobré Portské. Proti loňsku dvě novinky - vstupní Light Dry White a závěrečné desetileté Old White. V hodnocení „vrcholového týmu” nejslabší a nejlepší víno večera.

Ochutnávka Ampelos, a.s. Znojmo dne 21.11.2012

Nasládlé vinné polibky z Ampelosu

Trochu sladší byly vinné polibky Ampelosu, nicméně i tak polaskaly mnohé milovníky vín ve Viničním altánu, včetně těch, kteří preferují sušší vína. Nám věrný průvodce víny z vrboveckého vinařství a šlechtitelky zároveň, šéf společnosti Lukáš Kylián nám v přátelském a tradičně fundovaném stylu představil deset vzorků z ročníku 2011, včetně několika odrůdových specialit.

Ochutnávka "Rakousko, Německo, Toskánsko & Piemont" dne 19.11.2012

Kralovaly ryzlinky

Tři ryzlinky, veltlín, sylván, vlašák, zweigelt, frankovka - prostě německo-rakouské přechutnávání s malou vsuvkou z Toskánska a Piemontu. Velmi příjemný večer s víny převážně malých vinařů, která pro náš trh objevil Tomáš Hartmann a prostřednictvím své firmy PRIVATEWINE také dováží. Vína kvalitní, a navíc za výborné ceny.

Ochutnávka Rodinné vinařství Pavel Binder dne 14.11.2012

Opožděná, ale velmi zdařilá repríza

Po více než šesti letech jsme ve Viničním altánu opět ochutnávali vína z Rodinného vinařství Pavel Binder se sídlem v Rakvicích (a s vinicemi také v Přítlukách a Velkých Bílovicích). Pavel tentokrát nepřijel, ale zastoupil ho jeho mladší bratr Hynek.

Ochutnávka "Rheinhessen, Mosel & Franken (Německo)" dne 12.11.2012

Nejen ryzlinky, a nejen od Rýna

Devět německých vín ze sedmi vinařství v oblastech Rheinhessen, Mosel-Saar-Ruwer a Württemberg nám ve Viničním altánu již tradičně na podzim představil Vladislav Pajdla, který tato vína dováží prostřednictvím své malé firmy VSP Všenory, s.r.o. Vína nižší střední a střední kategorie byla zastoupena především ryzlinky, ale ochutnali jsme také Pinot Gris, Silvaner a u nás prakticky neznámé odrůdy Scheurebe a Trolínské.

Ochutnávka "Šest vinařských špiček z Maďarska" dne 7.11.2012

Tak chutnají vína maďarské špičky

Další příjemné přechutnávání skvělých maďarských vín s Kristianem Ujlaki, tentokrát z pěti vinařských oblastí země. Prvotřídní vinařství, atraktivní vína - prostě vinná pohoda.

Ochutnávka "Cramele Recas - To nejlepší z Rumunska" dne 5.11.2012

Skvělá chuť Rumunska!

Kdo nenavštívil ochutnávku rumunských vín z prestižního vinařství Cramele Recas z jihozápadní části země, může opravdu jen litovat. Třináct vín ze tří řad vysoké kvality se skvělým poměrem cena/výkon, která byla rozhodně největším příjemným překvapením ve Viničním altánu v uplynulém roce.

Ochutnávka "Bordeaux & jižní Francie" dne 31.10.2012

Stará (i mladá) dobrá Francie

Francouzské vinné výlety s Romanem Hynkem z dovozní společností FRESH-WAY.CZ ve Viničním altánu jsou rozhodně příjemné a inspirující. Vždy máme možnost ochutnat nějakou novinku, ať již z jižní Francie, nebo z Bordeaux. A vždy potěší, že jsou to vína s příznivým poměrem cena/výkon. Stejně jako na letošní květnové ochutnávce byl i tentokrát přítomen francouzský host, pan Christophe Bergerona z exportní společnosti AOC International. Ten také poskytl k otestování několik vín ze své bohaté exportní nabídky.

Ochutnávka "Pozdrav z Řecka, který potěší!" dne 29.10.2012

Vína z Řecka, nechutnala všecka

I tak by se dal charakterizovat výsledek prezentace řeckých vín z vinařství Dionýsos a Agia Triada ve Viničním altánu, která nám představila Andrea Toušová z dovozní společnosti Kupsivino.cz. Kvalita velmi nevyrovnaná - od lehce podprůměrných, přes dobrá až k jednomu vyšší kvality. Zato extra panenský olivový olej Agia Triada a červenohnědé olivy Kalamata byly excelentní. Nicméně věřím, že některým hostům chutnala i vína, se kterými jsem se já nemohl srovnat. A to nemám na mysli často kontroverzní Retsinu.

Ochutnávka "Vinařství Silvio Morando & Bruno Brezzo (Piemont, Itálie)" dne 24.10.2012

Piemontská vína v pikantním provedení

Po moravských vínech snad nejčastěji ochutnáváme ve Viničním altánu vína z italského Piemontu. A to již několikrát za účasti samotných vinařů. Nejinak tomu bylo i na prezentaci piemontských vín z vinařství Bruno Brezzo a Silvio Morando, kterou připravili dovozci těmto vín, manželé Chvátalovi ze zbraslavské Vinotéky na náměstí. A našimi italskými hosty byli paní Tiziana a pan Silvio Morando, vinaři z Monferrata.

Ochutnávka "Čtyři vinařství z Vipavy (Slovinsko)" dne 22.10.2012

Vinné potěšení z Vipavské doliny

Po delší době opět výborná slovinská vína ve Viničním altánu. Postarali se o ně manželé Urbanovi z dovozní společnosti Supervino.cz. Představili nám deset vín deset vín ze čtyř převážně malých vinařství v údolí řeky Vipavy, a to nejen bílá, ale také růžové a tři červená.

Ochutnávka Vinařství Waldberg Vrbovec dne 17.10.2012

Waldbergský tucet plný kvality

Téměř na den přesně po roce nám Pavel Filipovszki, sklepmistr Vinařství Waldberg Vrbovec, představil tucet nových vín z ročníku 2011. Jako již tradičně šlo o vyrovnanou sestavu velmi kvalitních vín, i když asi čtyři vzorky zřejmě nepřesvědčila všechny členy „vrcholového týmu”. V konečném hodnocení se to však na „průměru známek” příliš neprojevilo.

Ochutnávka "Krásná Sicílie" dne 15.10.2012

Sicílie v plné kráse

Sicilská vína, která dováží Lubomír Rosenberg prostřednictvím své společnosti Batero, s.r.o., jsem ve Viničním altánu ochutnával již nejméně čtyřikrát - vždy mne nesmírně potěší. Jsou to velmi kvalitní vína z produkce velké vinařské společnosti Cantine Pellegrino 1880 (k ní patří i vinařství Duca di Castelmonte) za příznivou cenu. Důležitý ukazatel cena/výkon je zde v příznivém poměru.

Ochutnávka "Alfonso Boeri & další vinařství (Piemont, Itálie)" dne 10.10.2012

Velké přechutnávání piemontské kvality

Opravdu mimořádnou sestavu vín z italského Piemontu nám představil František Šamla z dovozní společnosti VPV Praha, s.r.o. Čtrnáct vzorků, z toho šest z mého oblíbeného vinařství Alfonso Boeri. Několik piemontských vín mělo ve Viničním altánu degustační premiéru.

Ochutnávka "Jumilla, Navarra, Rioja & La Mancha (Španělsko)" dne 3.10.2012

Když Crápula není Drácula

Španělských vín není nikdy dost - a to platí i o Viničním altánu. Andrej Marek z dovozní společnosti Satisfied, s.r.o. nám letos již podruhé představil vína z několika španělských vinařských oblastí (tedy většinou denominací), mezi nimiž převládala ta (k mému potěšení) z malé (ale zralé) jihošpanělské oblasti Jumilla D.O.

Ochutnávka Rodinné vinařství Čevela dne 1.10.2012

Stylový návrat strážovických vín

Moc mne potěšilo, že Dana Čevelová přijala mé pozvání opět po dvou letech představit vína Rodinného vinařství Čevela ze Strážovic. Přiznám se, že toto vinařství se pro mne již stalo srdeční záležitostí.

Ochutnávka "Chile, Argentina & Uruguay" dne 26.9.2012

Jihoamerický koktejl s chilským kořením

Jihoamerický vinný koktejl namíchal ve Viničním altánu jeho pravidelný host, Chilan Jorge Attisha z dovozní společnosti Openwine. A použil výborné suroviny ze čtyř vinařství v Chile, Argentině a v Uruguayi. Samozřejmě, že z rodného Chile jich bylo nejvíce - jak se na vinařství Santa Ema sluší!

Ochutnávka Petr Svoboda - Vinařství Žarošice dne 24.9.2012

Žarošické chuťovky nás polaskaly

Sklepmistr Vinařství Žarošice Tomáš Hajduch jen znovu potvrdil, jak pěkná a příjemná mohou být moravská vína (a to i červená), když se pečlivě sleduje kvalita suroviny a její zpracování ve sklepě. Bylo tomu loni, a ještě výrazněji to platilo o žarošických vínech tentokrát.

Ochutnávka Vinařství Jan Strouhal (Velké Bílovice) dne 10.9.2012

Kvalita poněkud kolísala

Přestože Jana Strouhala z Velkých Bílovic stále považuji za talentovaného vinaře, jeho vína mne v porovnání s minulým rokem tolik nepotěšila.. Ze sedmi degustovaných vín (šest z ročníku 2011) mne uspokojily maximálně tři. Vína například lavírovala mezi extrémně nízkým a na druhé straně hodně vysokým zbytkovým cukrem, alkohol se pohyboval od 8,5 % až do 14 %, kvalita vín byla v některých případech poněkud sporná, což se projevilo i na hodnocení „vrcholového týmu”.

Ochutnávka BMV - Balgovo Malé Vinařství (Tvrdonice) dne 5.9.2012

Vinná radost z Tvrdonic

Je to radost ochutnávat s Janem Balgou jeho vína z tvrdonického vinařství BMV. Tentokrát nám jich představil třináct, všechna z ročníku 2011. Bylo tedy z čeho vybírat, navíc většina vín nám opravdu polaskala chuťové pohárky.

Ochutnávka Rodinné vinařství Herzán (Čejkovice) dne 3.9.2012

Úspěšná premiéra vín ze sklepa U Libora

Další z nových čejkovických vinařů představil svá vína ve Viničním altánu. A byla to opravdu zdařilá premiéra čistých, ovocitých a opravdu vstřícných vín, v drtivé většině z ročníku 2011.

Ochutnávka "Prémiová vína ze Španělska" dne 29.8.2012

Španělské chuťovky opravdu chutnaly

Španělská vína vysoké kvality, především z denominací Ribera del Duero DOC, Rioja DOCa. a Rueda DOC jsme měli možnost ochutnat na prémiové prezentaci dovozní společnosti La Botella. Petra Zemčíková a Petr Lipovský nám připravili jedenáct vín, včetně vstupního sektu CAVA. Největší podíl na prezentovaných vínech měla rodinná vinařská společnost Gruppo Yllera, které nabízí vína z několika významných vinařských oblastí Španělska. Zdárně jim sekundovalo víno z menšího rodinného vinařství Bodegas Briego v oblasti Ribera del Duero.

Ochutnávka Vinařství Roman Komarov (Ivančice) dne 27.8.2012

Vinný pozdrav z ivančického sklepa

Někdo jezdí do Ivančic za chřestem, někdo za vínem, ale asi nejlepší je potěšit se obojím. A pokud jde o vína, rozhodně není možné vynechat sklep Romana Komarova. Jeho vína po tom přímo volají!

Ochutnávka Vinařství Stanislav Popela (Perná) dne 22.8.2012

Sladší vítr, tentokrát z Perné

Poněkud sladší vítr zavál tentokrát z Perné do Viničního altánu. Náš pravidelný host, vinař Stanislav Popela nám představil třináct vzorků z ročníku 2011, z nichž k mému zármutku nebylo ani jedno suché. Nicméně musím uznat, že většina vín byla opravdu pěkná, přestože u několika vzorků vyšší zbytkový cukr poněkud zamlžoval odrůdový charakter vína.

Ochutnávka "Viňa Teillery & Vino Campero (Chile)" dne 20.8.2012

Jednodušší vstup, atraktivní závěr

Po pěti měsících jsme měli možnost v rozžhaveném Viničním altánu znovu ochutnat vína z chilských vinařství Casa Millaman a Viňa Teillery, která k nám dováží společnost Productos Latinos. Josef Uhlík nám tentokrát vybral jedenáct vín, z nichž mnohá jsme již ochutnali letos na jaře. Představil je nám Daniel Kroft ze společnosti Weinort, jenž nám mimochodem o týden dříve nabídl k ochutnání vína z Rheinhessenu a Pfalze, která dováží. Zajímavá shoda okolností, nicméně vína z naprosto odlišných „soudků”.

Ochutnávka "Limbach & Rača (Slovensko)" dne 15.8.2012

Milé i poučné srovnání ze Slovenska

Deset slovenských vín od tří vinařů z Limbachu a Rače vybral pro premiérovou ochutnávku ve Viničním altánu Otomar Frühauf z dovozní společnosti Vinof.cz. Zajímavá, ale také příjemná premiéra: bylo by žádoucí pokračovat v poznávání slovenských vín, která jsou těm moravským na jedné straně velmi podobná, nicméně v mnoha směrech také originální a odlišná. Je to velmi poučná konfrontace pro milovníky nejen moravských a českých vín.

Ochutnávka "Rheinhessen & Pfalz, německá kvalita" dne 13.8.2012

Příjemná výzva od Rýna

Po čtyřech měsících jsme měli možnost ve Viničním altánu znovu ochutnat německá vína. Tentokrát z oblastí Rheinhessen a Pfalz. Daniel Kort z dovozní společnosti Weinort, s.r.o. nám připravil deset vín, samozřejmě převážně ryzlinků, z toho osm rheinhessenských a dvě falcká. Pět renomovaných vinařství se nám představilo se svými produkty ze základní a střední kategorie.

Ochutnávka Znovín Znojmo, a.s (se sídlem v Šatově) dne 8.8.2012

Ze Znovínu s láskou!

Tradičně ve znovínském obráceném gardu zahájil degustaci ve Viničním altánu Karel Slavík, náš pravidelný posel vín ze Znovínu Znojmo. Takže prvním vínem bylo červené Svatovavřinecké a posledním bílá Pálava. Mezi tím růžový Cabernet Sauvignon - celkem jedenáct vzorků, z toho pouze jeden z ročníku 2010, ostatní mladé novinky.

Ochutnávka Víno Hřiba & Robek (Čejkovice) dne 6.8.2012

Prémiový pozdrav z Čejkovic

Další premiéra čejkovického vinařství ve Viničním altánu. Nové Vinařství Hřiba & Robek jen potvrdilo vysoký standard čejkovických producentů vína. Pavel Hřiba nám společně s Jindřichem Robkem představili bohatou paletu třinácti vín, až na tři výjimky všechna z ročníku 2011.

Ochutnávka "Itálie: od Friuli po Puglii!" dne 18.7.2012

Letní výlet za italskými víny

Letní výlet do čtyř vinařských oblastí Itálie nám zajistili Marcela Toušová a Tomáš Morávek z dovozní společnost Kupsivino.cz. Navštívili jsme severovýchodní Veneto, sousední Friuli a dvě jižní oblasti - Kampánii a Puglii. Degustací nás provázela sommelierka Andrea Urbanová.

Ochutnávka "Villány & Pécs (Maďarsko)" dne 16.7.2012

Vinné potěšení, převážně z Villány

Další atraktivní ochutnávku výborných maďarských nám zařídil Kristian Ujlaky z dovozní společnosti Vinorum, s.r.o. A nejen to - získal pro tuto degustaci také tvůrce ochutnávaných vín, mladého vinaře Gábora Kisse ze slavné maďarské vinařské oblasti Villány. Několik vín pocházelo z méně známé oblasti Pécs, konkrétně z vinařství Matias, kde je však Gábor hlavním sklepmistrem.

Ochutnávka Vinařství Bukovský v Kobylí dne 11.7.2012

Bohatě vína, zpěvu, humoru i poezie

Antonín Bukovský z rodinného vinařství v Kobylí přišel s novinkou, která v létě velmi oživila degustace ve Viničním altánu. Takže hosté dostali nejen pořádnou dávku výborných moravských vín (14 vzorků), ale také hudby, zpěvu, poezie a humoru. Postaral se o to nejen Antonín Bukovský (folklorista, houslista, zpěvák a vinař), ale také hudební skladatel a instrumentalista David Rotter a Zdeněk Korčián (doktor klaun, uměnovědec a sommelier). A ochutnávali jsme nejen v „hlavním sále”, ale také na horní terase. Pohoda byla veliká...

Ochutnávka Vinařství Zemánkovi (Velké Bílovice) dne 9.7.2012

Znovu potěšení s víny od Zemánků

Martin Zemánek z Velkých Bílovic jer skromný vinař, ale jeho vína rozhodně skromná nejsou. Mohli jsme se o tom nyní již podruhé přesvědčit ve Viničním altánu. Byla to opravdu radost ochutnávat tato čistá, příjemně pitelná a v drtivé většině bohatá a utěšená moravská vína. A za opravdu krásné ceny!

Ochutnávka "Veneto, Toskánsko & Piemont" dne 2.7.2012

Ve stylu italských prázdnin

Italské prázdniny ve Viničním altánu nám připravil Jiří Čáp z dovozní společnosti VínoPlus, s.r.o. S vínem jsme navštívili tři italské vinařské oblasti - Veneto, Toskánsko a Piemont. Ochutnali jsme celkem devět vín, z toho tři bílá, jedno růžové a pět červených.

Ochutnávka Vinařství Proqin (Velké Němčice) dne 27.6.2012

Vysoká kvalita s prémií sabráže

A další ochutnávka vín z Proqinu ve Viničním altánu v tradičním stylu - výborná vína, Martin Prokeš a nezbytná sabráž. Tucet vín z relativně mladého vinařství ve Velkých Němčicích nám opět představil společně se sabrážovou prémií.

Ochutnávka Rodinné vinařství Konečný (Čejkovice) dne 25.6.2012

Od Konečného to nejlepší na konec

Po pěti letech se ve Viničním altánu opět objevila vína z čejkovického rodinného Vinařství Konečný. Nepředstavil je nikdo z bratrů Konečných (Stanislav nebo Josef), ale „pražská spojka“ vinařství, sommelier a prodejce vín Dušan Hanzlík.

Ochutnávka "Spousta novinek ze Španělska" dne 20.6.2012

Španělské novinky rozhodně potěšily

Po šesti měsících nám ing. Vladimír Hrbek opět představil ve Viničním altánu španělská vína z nabídky dovozní společnosti BMC Brno. Vybral opravdu pěkné kousky, a to převážně absolutní novinky nejen na degustacích ve Viničním altánu, ale také v bohatém portfoliu BMC.

Ochutnávka Vinařství Volařík (Mikulov) dne 18.6.2012

Vinné potěšení, tentokrát bez Mistra

Dámský fanklub Filipa Mlýnka, nekrásnějšího moravského sklepmistra, byl zklamán, že se Mistr nedostavil do Viničního altánu osobně jako loni a předloni. A tak se dámy a dívky musely smířit s devíti víny a s druhým nejkrásnějším mužem Vinařství Volařík, Jirkou Grmolcem, který hostům vína ze špičkového mikulovského vinařství představil. Ve Viničním altánu nikoliv poprvé.