Ochutnávky 2014

Ochutnávka Rodinné vinařství Kubík (Velké Bílovice) dne 17.12.2014

Tak zase za rok - s víny od Kubíků

Stalo se již tradicí, že poslední degustace v roce je spojená s víny z rodinného Vinařství Kubík ve Velkých Bílovicích. Jan Vorba, „pražské tykadlo” vinařství, nám tentokrát představil deset vín z ročníků 2011 až 2013, z toho sedm bílých a tři červená.

Ochutnávka "Krása vín italského severu" dne 10.12.2014

Opět krása ze severu Itálie

Po třech letech přijel do Viničního altánu Jiří Musil z dovozní společnosti Ottimi Vini (e-shop - www.ottimivini.cz), aby nám představil tucet atraktivních vín ze severní části Itálie, včetně horských oblastí Valtellina a Alto Adige. Kdo čtrnáct dní před Štědrým večerem do Viničního altánu nepřišel, ten může jen litovat. Pravda, vína to jsou spíše ve střední a vyšší cenové hladině, nicméně mnohá z nich jsou z velmi originálních lokalit, navíc produkovaná v menších šaržích. Každopádně většina z nich se může pochlubit solidním poměrem cena/výkon!

Ochutnávka Zarazické vinařství (Veselí nad Moravou) dne 8.12.2014

Mladé vinařství s nadějnou perspektivou

Původně plánovanou prezentaci vín Zarazického vinařství z Veselí nad Moravou jsme museli odložit o půl roku, takže moje nejistota z neznámého se jen prodloužila. Poté, co zástupce vinařství a hlavní tvůrce vín Tomáš Zbořil představil třetí víno, bylo mi jasné, že na moravském vinném nebi se objevila nová hvězdička.

Ochutnávka Vinařství Zuzana Prátová (Josefov) dne 3.12.2014

Kvalita i humor z josefovského sklepa

„Po více než třech letech navštívili Viniční altán Zuzana Prátová a její syn Eduard, aby nám představili svá nová vína z josefovského sklepa, a přiznejme si to, také nás pobavili. A to díky Eduardovým vinařským ,historkám z natáčení,”. Tak jsem začal své loňské povídání o ochutnávce vín z Vinařství Zuzana Prátová. A změnil bych na tom pouze to, že tentokrát to bylo po více než roce.

Ochutnávka Vinařství Bettiny Lobkowicz (Mělník) dne 1.12.2014

Tentokrát bez paní Bettiny

Paní Bettina Lobkowicz se letos nemohla zúčastnit pravidelné prosincové prezentace svých vín ve Viničním altánu. Ale na druhé straně jsme poznali technologa a sklepmistra mělnického vinařství Roberta Žáru, a i to byla velmi zajímavá zkušenost.

Ochutnávka "Tři vinařství z Gruzie" dne 28.11.2014

Po letech opět Gruzie

Gruzínská vína jsme ve Viničním altánu ochutnávali naposledy před pěti lety. A byl to opravdu příjemný zážitek. Proto jsem se velmi těšil na vína z dovozní nabídky Alexandre Murgulia.

Ochutnávka Balgovo Malé Vinařství (Tvrdonice) dne 26.11.2014

Krásná vína i humor - z Tvrdonic

Jako již tradičně - výborná vína, humor a sympatický vinař. Jan Balga z Tvrdonic nám téměř na den přesně po roce nabídl k ochutnání dvanáct kousků ze sklepa BMV - Balgova malého vinařství. A my jsme vstřícně přechutnávali.

Ochutnávka "Vína od Rýna & Mosely (Německo)" dne 24.11.2014

Na vinných vlnách Rýna a Mosely

Tentokrát jsme s Vladislavem Pajdlou, který dováží německá vína prostřednictvím své firmy VSP Všenory, s.r.o., ochutnali produkty z vinařství od Rýna a Mosely. Celkem 9 vzorků ze tří vinařských oblastí (Rheinhessen, Rheingau a Mosel-Saar-Ruwer) a ze sedmi vinařství. Z toho osm bílých a jedno červené na závěr.

Ochutnávka "Sedm vinařství z Piemontu (Itálie)" dne 20.11.2014

Bohatě vinného potěšení z Piemontu

Náročnou práci nám ve Viničním altánu opět připravil František Šamla, náš pravidelný host a dovozce (nejen) piemontských vín. Tentokrát jich byl třináct, a k tomu na zavínění ještě jedno Prosecco z Veneta. Byla to dřina, ale příjemná!

Ochutnávka Quinta de Santa Eufemia (Porto) dne 18.11.2014

Sladké a dobré - portské!

Přiblížily se vánoční svátky, a tak se ve Viničním altánu objevila portská vína. Jako již tradičně z nabídky dovozní společnosti Dobré Portské manželů Košanových. Paní Martina Košanová nám tentokrát představila devět portských, a to jak tradiční Tawny a Ruby, tak i několik specialit včetně dvou desetiletých.

Ochutnávka Casas del Bosque (Chile) a Bodegas Callia a Casa Bianchi (Argentina) dne 13.11.2014

Chilsko-argentinské porovnávání

Další degustační premiéra ve Viničním altánu! Tentokrát to byla chilská a argentinská vína z nabídky dovozní společnosti Nestar International.

Ochutnávka "Svatomartinská a další mladá vína 2014" dne 11.11.2014

Mladá vína s nadějí

Z tradičně bohaté palety Svatomartinských a dalších mladých vín, kterou letos nabídl Viniční altán, jsem vybral dvanáct vzorků. A doufal, že budu mít šťastnou ruku, protože dopoledne v 11 hod. jsem ochutnal pouze dva z tuctu pro večerní degustaci.

Ochutnávka Rodinné vinařství Bílkovi (Velké Bílovice) dne 5.11.2014

Vína od Bílků s „červeným finišem”

Do třetice všeho dobrého - tak by se dalo charakterizovat poslední setkání s víny z velkobílovického Rodinného vinařství Bílkovi ve Viničním altánu. Sedm bílých vín z ročníku 2013 a 2014, dvě růžová 2013, a čtyři o rok starší červená nám představil již podruhé František Bílek. A bylo to příjemné přechutnávání, určitě nejlepší ze všech předchozích od Bílků.

Ochutnávka "Kamptal a Wagram (Rakousko) & čtyři oblasti Španělska" dne 3.11.2014

Atraktivní červeno-bílá kombinace

Mimořádně atraktivní rakousko-španělské přechutnávání pro nás ve Viničním altánu opět připravil Petr Mikeska z internetové vinotéky WINE-BAR.CZ. Z Rakouska jsme ochutnali bílá vína - dva veltlíny a dva ryzlinky. Ze Španělska pak osm červených ze čtyř španělských vinařských denominací - Valdepeňas DO, Rioja DOCa., Priorat DOCa. a Ribera del Duero DO.

Ochutnávka "Krásná vína z Tokaje (Maďarsko)" dne 29.10.2014

Tokajský večer s ambrózií na závěr

Stalo se již tradicí, že s počínajícími chladnými se ve Viničním altánu objeví manželé Chvátalovi ze známe zbraslavské vinotéky a představí nám další vína ze své bohaté tokajské nabídky. Tradice zůstala neporušena i letos. Tentokrát to bylo deset vín z pěti vinařství v Tokaji. A musím přiznat, že ač milovník spíše suchých vín, tentokrát to bylo tak, že čím sladší bylo víno, tím vyšší kvalitu jsem u něj objevil. Samozřejmě, až na drobné výjimky.

Ochutnávka Vinařství Roman Komarov (Ivančice) dne 27.10.2014

Vinná radost z ivančického sklepa

Je radost ochutnávat vína Romana Komarova, zvláště pak přímo se sympatickým ivančickým vinařem. Na svoji třetí návštěvu Viničního altánu přivezl deset, převážně z ročníku 2013. Ale ochutnali jsme také červená vína z ročníků 2011 a 2012.

Ochutnávka "Den moravských vín - 2." dne 23.10.2014

Více červených a sektů

Druhému dni moravských vín, kterým jsme pokračovali v oslavách 10. výročí zahájení ochutnávek vín v zrekonstruovaném Viničním altánu, počasí již tolik nepřálo. Výrazně se ochladilo, ale naštěstí nepršelo. Takže i tentokrát přišli hosté v hojném počtu, aby ochutnali z nabídky více než padesáti vín z šesti moravských vinařství.

Ochutnávka "Den moravských vín - 1." dne 21.10.2014

Oslava přesně na den!

Desáté výročí zahájení řízených ochutnávek ve Viničním altánu na Gröbovce přišlo přesně v den výročí oslavit moravským vínem hodně přes sto hostů. Počasí nám přálo, takže víno se dalo přechutnávat i na vstupní terase. Ochutnávali jsme z bohaté nabídky šesti předních moravských vinařství - a bylo to téměř padesát vybraných vín. Zaplněný Viniční altánu se opět stal místem zasvěceným vínu, tentokrát výhradně moravskému. Po skončení první části dvoudenní výroční prezentace jsem požádal všechny členy našeho „vrcholového týmu”, aby vybrali ta vína, maximálně však dvě, která jim z jednotlivých vinařství nejvíce chutnala.

Ochutnávka "Šest vinařství z Rakouska" dne 13.10.2014

Inspirativní rakouská „jedenáctka”

Rodilý Rakušan Andreas Aigner z Weinviertelu nám jako již každoročně představil vybraná rakouská vína, tentokrát ze šesti vinařství a stejného počtu vinařských oblastí. Kvalita vín, která k nám dováží prostřednictvím firmy STABRIX, byla jako již tradičně velmi dobrá, navíc minimálně s jednou skutečnou delikatesou.

Ochutnávka "Španělsko od severu k jihu" dne 15.10.2014

Přechutnávání od severu až po jih

Přiznám se, že jsem se nesnažil zjistit, kolikrát již Vladimír Hrbek prezentoval ve Viničním altánu španělská vína dovozní společnosti BMC Brno. Tipoval bych to tak na tucet výborných degustací s opravdu laskajícími víny.

Ochutnávka Vinařství Rauš (Mikulov) dne 8.10.2014

Suchá i sladká nadílka od Rauše

Velmi zajímavou premiéru měla ve Viničním altánu vína z menšího mikulovského Vinařství Rauš. Za přítomnosti a „pod kontrolou” vrchního technologa vinařství Miroslava Rauše nám sommelier a pomocný technolog vinařství Lukáš Polišenský v rychlém sledu představil třináct vín z ročníků 2011 až 2013. Ochutnali jsme osm bílých vín, dva klarety, dvě červená a na závěr „ledovku” z odrůdy Chardonnay.

Ochutnávka "Murfatlar - Opět to nejlepší z Rumunska" dne 6.10.2014

Murfatlar nejen pro pamětníky

Rumunským vínům se ve Viničním altánu začíná dařit. Po několika degustacích z vinařských oblastí na severozápadě země jsme tentokrát ochutnali vína z opačného konce Rumunska - z oblasti v blízkosti Dunaje na jihovýchodě. A bylo to z významného vinařství, jehož název leccos říká i našim pamětníkům - Murfatlar.

Ochutnávka "Skvělá Jižní Afrika" dne 29.9.2014

Tombalina - pěkná vína

Ani na další ze série degustací vín z nabídky dovozní společnosti Tombalina Wines nechybělo překvapení. Nebyl jím tentokrát sommelier Zdeněk Reimann se svým originálním humorem, ale dvě evropská vína v obklíčení sedmi jihoafrických. Sympatická Heather Crowter nám totiž představila také moravské a rumunské víno. Obě se v obklíčení těch z jihu afrického kontinentu rozhodně neztratila.

Ochutnávka Rajhradské klášterní vinařství (Rajhrad) dne 24.9.2014

Výborné víno okořeněné humorem

Pořádnou porcí čtrnácti degustačním vzorků nás překvapil Jiří Ruibar z Rajhradského klášterního vinařství. Méně zkušení degustátoři, zvláště některé mladé dámy, s tím měli malinko problém.

Ochutnávka Rodinné vinařství Čapka (Hrušky) dne 22.9.2014

Od Čapků premiéra s Martinem

Z Rodinného vinařství Čapka v Hruškách přijel tentokrát do Viničního pouze syn Martin, a absolvoval tak u nás degustační premiéru. Přivezl na ní jedenáct vín, která vybral jeho otec Karel.

Ochutnávka Vinařství Bábíček/Vacenovský (Ratíškovice, sklep v Miloticích) dne 9.9.2014

Zdařilá premiéra, mladá vína

Na premiéru mladého Vinařství Bábíček/Vacenovský z Ratíškovic přivezl jeho zástupce Přemysl Kovár deset vín, až na dvě všechna z ročníku 2013. Dvě červená byla o rok starší.

Ochutnávka Vinné pivnice Svätý Jur, s.r.o. - Chowaniec & Krajčírovič dne 8.9.2014

Vinný pozdrav ze Svätého Jury

O velmi příjemný vinný zážitek se ve Viničním altánu postaral náš slovenský host ze slavného vinařského městečka Svätý Jur Peter Chowaniec. Z Vinné pivnice Svätý Jur, s.r.o. jak se dnes nazývá vinařství Chowaniec & Krajčírovič, nám představil jedenáct vín s převahou nám známé „moravské klasiky”. A okořenil to nejen atraktivní slovenskou odrůdou Dunaj, ale také velmi zajímavým povídáním o víně a mnohém okolo něj.

Ochutnávka Vinařství Bukovský (Kobylí) dne 3.9.2014

Vinná symfonie, tentokrát bez houslí

Tentokrát bez houslí a s malým zpožděním, ale s bohatou paletou 14 výborných vín přijel po dvou letech do Viničního altánu Antonín Bukovský z rodinného vinařství v Kobylí. Ochutnali jsme vína z ročníků 2009 až 2013 - devět bílých, dvě růžová a tři červená, všechna z nich nebyla zatříděná jako přívlastková, přestože cukernatost moštu tomu odpovídala.

Ochutnávka Vinařství U sv. Martina - Radim Osička (Velké Bílovice) dne 1.9.2014

Sv. Martin přijel již v září

Radim Osička z Vinařství U sv. Martina ve Velkých Bílovicích přijel po necelém roce do Viničního altánu (s manželkou a synem), aby nás potěšil jedenácti víny (deset z loňské sklizně) a jedním soutěžním vzorkem navíc.

Ochutnávka Vinařství Syfany Jakub Zborovský (Vrbice) dne 27.8.2014

Syfany: kvalita v klasickém stylu

Spíše vinařský klasik z Vrbice Jakub Zborovský nám ze svého Vinařství Syfany po roce představil tucet vín, převážné z ročníku 2012. Nechyběla však ani dvě mladá vína z loňské sklizně, a možná překvapivě i dva kousky z ročníku 2009. Sestava velmi zajímavá s několika špičkovými víny.

Ochutnávka Vinařství Na Špičáku Jan Kachyňa (Velké Bílovice) dne 25.8.2014

Několik špiček z Vinařství Na Špičáku

Letní velkobílovická série pokračovala ve Viničním altánu ochutnávkou vín Jana Kachyni z jeho Vinařství Na Špičáku. Po roce jsme měli možnost potěšit se poctivými moravskými víny z ročníků 2011 až 2013. Celkem jsme ochutnali tucet vzorků - tři červená, sedm bílých, a navíc po jedné růžovce a klaretu.

Ochutnávka Vinařství Jiří Rusnok (Velké Bílovice) dne 20.8.2014

Šťavnatá klasika a červený finiš

Jiří Rusnok z Velkých Bílovic přivezl po roce do Viničního altánu k ochutnání deset vín z ročníků 2011 až 2013, převážně však mladých z loňské sklizně. Bílá byla se zbytkovým cukrem - a to od necelých 7 g/l až po více než 20 g/l. Díky vyšší kyselině však vína nepůsobila příliš sladce, spíše nabízela jistou šťavnatost.

Ochutnávka "Veltlíny (Rakousko) & ryzlinky (Německo, Rakousko)" dne 18.8.2014

Rakousko-německé vinné pochutnání

Daniel Kroft a Tomáš Zima z dovozní společnosti Weinort, s.r.o. po roce opět připravili atraktivní sestavu, tentokrát jedenácti vín z Rakouska a Německa. Pochopitelně, převládaly ryzlinky, nicméně z rakouských vinařských oblastí Kremstal a Kamptal jsme ochutnali také dva Grüner Veltliner. A pro zpestření jsme se pomazlili závěrečným růžovým Spätburgunderem z německého Pfalze.

Ochutnávka Viňa Teillery & Vino Campero (Chile) dne 13.8.2014

Kralovala lahůdka Nesco!

Po roce jsme mohli ve Viničním altánu opět přivítat „Duo Productos Latinos” - Josefa Uhlíka a Rodriga Schmidta. Představili nám devět chilských vín z vinařství Casa Millaman a Viňa Teillery, a také jednu delikatesu v podobě originálního projektu čtyř chilských enologů s názvem Nesco.

Ochutnávka Vinařství Brázdová (Sudoměřice) dne 11.8.2014

Sladší ročník ze Sudoměřic

Po roce přivezli manželé Brázdovi z rodinného vinařství v Sudoměřicích do Viničního altánu jedenáct vín z ročníku 2013. A přiznám se, že mne příliš nepotěšily vyšší zbytkové cukry u všech vín s výjimkou závěrečné frankovky. Nicméně díky odpovídající kyselině mne několik vín opravdu potěšilo.

Ochutnávka Znovín Znojmo, a.s (se sídlem v Šatově) dne 23.7.2014

Znovínské letní osvěžení

Karel Slavík bezprostředně po návratu z Ameriky nám připravil znovínské osvěžení v podobě tuctu vín z ročníků 2011 až 2013. A jako obvykle jsme zahájili v „obráceném gardu” - tedy červenými víny. A byla to nesmírně vyrovnaná a opravdu kvalitní sestava s několika zřetelnými vrcholy.

Ochutnávka Rodinné vinařství Drmola (Bavory) dne 21.7.2014

S kvalitou i s humorem z Bavor

Vinař Jaroslav Drmola přijel do Viničního altánu již potřetí, díky divokému počastí to bylo poněkud hektické, ale zvládli jsme to s humorem. U výborných vín to jde mnohem snadněji!

Ochutnávka Zámecké vinařství Bzenec, s.r.o. dne 16.7.2014

Vysoká kvalita vín ze Zámku

Po více než dvou letech jsme zase mohli ve Viničním altánu posoudit, o jaký kus cesty směrem k těm nejlepším vínům pokročilo Zámecké vinařství Bzenec (kdysi dávno známé pod názvem Moravské vinařské závody) - „od Ostravského kahanu až k řadě X. legie”. A jsem vždy rád, že jsou to kroky zřetelné, které pak potěší milovníky vín na patře i na duši.

 Ochutnávka "Vinné lahůdky z Francie a Itálie" dne 9.7.2014

Francouzsko-italská pohoda a potěšení

Arno Sameš nás po více než roce opět potěšil výbornými víny, která dováží prostřednictvím své firmy ARNOVINO. Tentokrát to byla vína z jižní Francie a italská ze šesti oblastí od severu na jih země. Celkem jedenáct vín - pět francouzských a šest italských.

Ochutnávka "Vinuri Cramele Recas & Wine Princess - Opět to nejlepší z Rumunska" dne 7.7.2014

Vína z Rumunska - laskající

Opět jsme se mohli přesvědčit, jak krásná jsou některá rumunská vína, třeba ta, která k nám dováží společnost Kassimex, s.r.o, tedy pravidelný host Viničního altánu Casian Suciu Šubert. Tentokrát nám připravil jedenáct vín ze dvou vinařství. Osm z produkce vinařství Cramele Recas, a tři z menšího, exkluzivního vinařství Wine Princess. Vinařství ve Viničním altánu již známá, nikoliv však všechna ochutnávaná vína. Stoprocentních novinek byla naprostá převaha.

Ochutnávka "Bílá klasika z Wachau a Weinviertelu & Neobyčejná červená z Makedonie" dne 2.7.2014

Rakousko-makedonské vinné osvěžení

Opravdové a velmi příjemné letní osvěžení pro nás připravila dovozní společnost Neobyčejná vína.cz, konkrétně Vojta Vejvoda a Martin Chlad za asistence sommeliera Pavla Hercíka. Osvěžení mělo podobu pěti rakouských bílých vín včetně „nultého” vzorku a čtyř červených z Makedonie, která večer krásně uzavřela.

Ochutnávka "Tři vinařství od Dubňanské hory" dne 30.6.2014

I tak „chutná" Dubňanská hora

Velkou premiéru měla ve Viničním altánu Dubňanská hora, známá viniční trať mezi Mutěnicemi a Dubňany, a to díky třem rodinným vinařstvím - vinařství Drápal, vinařství Pavel Ilčík a vinařství Vojtěch Jestřáb.

Ochutnávka Víno Hort (Dobšice) dne 25.6.2014

Vinná léčba Hortem

Příjemnou lekci vinné teorie i praxe nám nabídl dobšický vinař Jiří Hort na své v pořadí již čtvrté prezentaci svých vín ve Viničním altánu. Byla to taková neformální „léčba Hortem”. Osm moravských a tři vína zrozená z jeho spolupráce s francouzským vinařem Thierym Tastym v Languedocu.

Ochutnávka Vinařství Líbal (Horní Dunajovice) dne 23.6.2014

Spíše sladší políbení od Líbala

Na letošním dubnovém veletrhu Víno & Delikatesy v Praze mne Marek Líbal „varoval”, že do Viničního altánu přiveze převážně sladká vína. Stalo se, byl jsem na to připraven, ale příliš mi to nevadilo. I ta sladká bylo totiž opravdu výborná.

Ochutnávka Vinařství Vladimír Tetur (Velké Bílovice) dne 18.6.2014

Tradičně netradiční vinný zážitek

Tentokrát i počasí přálo velkobílovickému vinaři „Laďovi” Teturovi, takže se s manželkou Janou mohl vydat i na malou procházku po Gröbovce. Degustace byla perfektně připravena i díky pečlivosti našeho oblíbeného vinaře, který se svými víny navštívil Viniční altán již posedmé.

Ochutnávka "Krása vín z Villány - vinařství M-Aurelius, Maďarsko" dne 16.6.2014

Vyzrálá kvalita z maďarského jihu

Po delší době opět příjemná vinná exkurze do Maďarska, a to hned do jedné z nejprestižnějších oblastí - Villány. Petr Vytiska, který dováží vína ze špičkového vinařství M. Aurelius, nám představil nejen devět prvotřídních vín, ale také tuto mimořádně zajímavou část Maďarska, ležící až u chorvatských hranic.

Ochutnávka Vinařství Pavel Koliba (Čejkovice) dne 4.6.2014

„Moderní klasik” Pavel Koliba

Pavla Kolibu z Čejkovic bych s trochou nadsázky označil za „moderního klasika”. Dělá svá vína tak, že z obou „metod” využívá to, co považuje za prospěšné pro jeho malé šarže vína.

Ochutnávka Rodinné vinařství Herzánovi (Kobylí) dne 2.6.2014

Nejen na sladší vlnce z Kobylí

Zuzana Herzánová z rodinného Vinařství Herzánovi v Kobylí přijela tentokrát do Viničního altánu sama, aby nám po deseti měsících představila tucet vín, z nichž polovinu ještě připravil otec Bronislav, zatímco zbývajících šest již její bratr Jakub. Proti loňsku byla vína možná o něco méně sladší, což mi jen vyhovovalo. Nicméně i tak to byl pro mne boj se zbytkovými cukry, tedy u většiny bílých vín.

Ochutnávka "Vína od Rýna & jižní Itálie" dne 29.5.2014

Primitivo v krásném finiši

Příjemnou a nesmírně zajímavou kombinaci výborných vín přivezl do Viničního altánu Dalibor Salivar (SD Víno), dovozce vín především z Itálie a Německa. A právě z těchto dvou zemí pocházelo jedenáct vzorků. Z německého Porýní to byla tři bílá vína, z Marche v centrální Itálii a z jihoitalské Apulie a Sicílie pak dvě bílá, jedno růžové a pět červených.

Ochutnávka Vinařství Žůrek (Žeravice) dne 28.5.2014

Příjemný návrat z žeravického sklepa

Po necelých osmi letech jsme měli možnost ve Viničním altánu opět ochutnat větší řadu vín z žeravického Vinařství Žůrek. Stanislav Žůrek přivezl poměrně bohatou paletu třinácti mladých vín z ročníku 2013. Vzhledem k trošku problémovému ročníku i skutečnosti, že vinař nemá vlastní vinice a všechny hrozny nakupuje, příliš jsem nevěřil ve výraznější kvalitu. Byl jsem však, a nejen já, velmi příjemně překvapen. V bílých, růžových i červených jsem si mohl vybrat své favority, kteří mne opravdu polaskali na patře.

Ochutnávka Vinařství Ondřej Brdečko (Kobylí) dne 26.5.2014

Prostě NeObyčejná vína!

A opět, tedy po více než roce, jsme ve Viničním altánu ochutnali NeObyčejná vína Ondřeje Brdečka z Kobylí. Mladý vinař se sice s jistým despektem dívá na vinaře „autentisty”, nicméně občas mají jejich vína s těmi Ondřejovými něco společného. Podle mne v tom dobrém slova smyslu - většinou je to šetrný přístup k hroznům a k jejich zpracování. Minimálně chemie, maximálně přírody. Nespěchat, být trpělivý a počkat si, až víno samo vydá ze sebe to nejlepší.

Ochutnávka Rodinné vinařství Jindřich Kadrnka (Březí) dne 21.5.2014

Mistr přijel z Březí

O krásný vinný zážitek se nám ve Viničním altánu postaral Jindřich Kadrnka z rodinného vinařství v Březí, jinak také hlavní vinohradník ve Vinařství Volařík.

Ochutnávka Vinařství Veritas (Bošovice) dne 19.5.2014

Veritas na různý způsob

Velká zvědavost vládla ve Viničním altánu před prezentací vín Vinařství Veritas z Bošovic. Mladé vinařství, premiéra ve Viničním altánu, ale především několik téměř neznámých vín z tzv. interspecifických (někdy poněkud nepřesně označovaných jako rezistentní) odrůd.

Ochutnávka Moravíno Valtice, s.r.o. dne 14.5.2014

Moravíno - víno s elegancí

Přiznám se, že pro vína z Moravína Valtice mám jistou slabost. Někdy před čtrnácti lety, kdy jsem jejich vína poprvé ochutnal, patřila pro mne k tomu nejlepšímu na moravském vinném poli. A znovu jsem si to několikrát potvrdil, a to nejen při premiéře vinařství ve Viničním altánu před šesti lety.

Ochutnávka "Originální vína z Itálie" dne 12.5.2014

Tak chutná originální Itálie

Italská vína ochutnáváme ve Viničním altánu poměrně často, zvláště ta z Piemontu a Sicílie. Tentokrát jsme na malé degustaci italských autochtonních (původních) odrůd přechutnali také vína z vinařské oblasti Friuli na severovýchodě a Marche na středovýchodě Itálie.

Ochutnávka Rodinné vinařství Herzán „Víno u Libora” (Čejkovice) dne 6.5.2014

Trošku nečekaná aromatika

Po Lukáši Hlineckém přijel o den později do Viničního altánu jeho kolega z Čejkovic - Libor Herzán z rodinného vinařství, které můžeme znát také pod názvem Víno u Libora. Také nabídl k ochutnání mladá vína z ročníku 2013, a to bez výjimky. A musím konstatovat, že mne poněkud překvapila stejná nebo velmi podobná aromatika u několika bílých odrůdových vín. Mimochodem, již jsme se s tím letos ve Viničním altánu setkali.

Ochutnávka Vinařství Lukáš Hlinecký (Čejkovice) dne 5.5.2014

Po třech letech příjemná překvapení

Přesně na den po třech letech nás opět potěšil svými víny čejkovický vinař Lukáš Hlinecký. Sympatický vinař se zvláštním kouzlem upřímnosti a s citem pro poctivá moravská vína. Tentokrát jich bylo dvanáct - a byla to kvalitativně příjemně vyrovnaná sestava a několik překvapení. Mile mne například překvapilo, jak se vypořádal s náporem kyselin v ročníku 2013, ale zároveň jak jsou tato zatím ještě velmi mladá vína již nyní pitelná.

Ochutnávka "Chile, Argentina & Uruguay" dne 30.4.2014

Malbec na špici jihoamerické konfrontace

Opět po více než roce jsme měli možnost ochutnat vína ze tří jihoamerických vinařství, která k nám dováží rodilý Chilan Jorge Atisha prostřednictvím své firmy OpenWine, s.r.o. Jorge nám představil nejen deset atraktivních vín ze tří vinařství, ale konečně také svoji asistentku a sommelierku Zuzanu Vojtěchovou, která některá vína prezentovala, a navíc pomáhala Jorgemu překládat z „češtiny do češtiny”. Vše bylo OK!

Ochutnávka "Váš vinař Stanislav Mádl (Velké Bílovice)" dne 28.4.2014

Staňa opět vládl - víny i humorem

Vína Stanislava Mádla jsme za přítomnosti velkobílovického vinaře ochutnávali ve Viničním altánu tentokrát již po jedenácté, ale oficiálně to však byla jubilejní 10. řízená degustace. Potěšitelné konstatování, které je ještě umocněno pravidelnou nabídkou kvalitních vín. Tentokrát jich Staňa přivezl třináct, více než polovinu mladých z ročníku 2013.

Ochutnávka Vinařství Plešingr (Dubňany) dne 23.4.2014

Vstřícný návrat po třech letech

Po téměř třech letech to byl mimořádně zdařilý návrat do Viničního altánu! Michal Plešingr z rodinného vinařství (Dubňany, Velké Pavlovice nebo Strážnice?) nám představil jedenáct vín z ročníků 2007 až 2012, většinou již pěkně vyzrálých a připravených ke konzumaci. Především červená vína si rozhodně zaslouží absolutorium. Ale i mezi bílými jsem našel okouzlující vína.

Ochutnávka "Sedm vinařství z Piemontu (Itálie)" dne 22.4.2014

Nadílka z Piemontu po Velikonocích

Doslova vinná smršť z Piemontu nás čekala ve Viničním altánu díky Františku Šamlovi z dovozní společnosti PVP Praha. Třináct piemontských vzorků (plus jeden z oblasti Marché) - pět tichých bílých, jedno růžové, sedm červených a závěrečná sladká tečka v podobě šumivé piemontské klasiky Moscato d'Asti. Taková sestava může být náročná i na ochutnávání, ale opět jsme to zvládli.

Ochutnávka Vinařství Richard Tichý (Hrušky) dne 16.4.2014

Suché i sladké lahůdky z Hrušek

Jako již tradičně jsme od Richarda Tichého z Hrušek ochutnali pěknou paletu výborných vín. A na své si přišli nejen milovníci vyhlášených sladších vín, ale i mezi suchými bylo několik pěkných kousků - bílých i červených. Z třinácti vzorků bylo devět bílých, k tomu pak jedna „růžovka” a tři atraktivní červená vína.

Ochutnávka Grmolec rodinné vinařství (Hovorany) dne 14.4.2014

Rozpačitý start, příjemný finiš

V hovoranském sklepě se koncem minulého roku, a možná i na počátku letošního zřejmě tvrdě bojovalo s kyselinami, které nadělila do vínku vinařům loňská sklizeň. Bronislav Grmolec z tamního rodinného vinařství nám z ročníku 2013 představil osm vín (z celkových jedenácti), a já nabyl dojmu (a to i další členové „vrcholového týmu”, že to vždy nebyl boj vítězný. Minimálně ve třech případech, ale spíše ve čtyřech. A problém byl nejen s kyselinou...

Ochutnávka Vinařství Volařík (Mikulov) dne 9.4.2014

Králem byl „vlašák”

Šest novinek z ročníku 2013 a čtyři o rok starší - velmi atraktivní vína nám představil ve Viničním altánu na své premiéře Martin Procházka z mikulovského Vinařství Volařík. Premiéra se rozhodně zdařila, vína mne mimořádně pohladila. Mimo jiné také proto, že proti předchozím letům trošku ušetřila na cukříku.

Ochutnávka Vinařství Buchtovi (Velké Pavlovice) dne 7.4.2014

Nejen příjemná vinařská rodinka

Byla to velmi příjemná premiéra rodinného Vinařství Buchtovi ve Viničním altánu. Jaroslav Buchta, jeho manželka Eva a dcera Lenka nám velmi vstřícně představili vinařství i vína, která přivezli k ochutnání. Těch byl celý tucet, většinou z ročníku 2012, ale našly se i tři „jedenáctky”, a také ukázkové mládě Hibernalu z loňské sklizně. Vína z cenově vyšší střední kategorie měla velmi vyrovnanou kvalitu, z níž podle mne poněkud vyčnívaly tři až čtyři vína, bílá i červená.

Ochutnávka Vinařství Pisoni, Trentino, Itálie dne 3.4.2014

Biodynamicky s Markem Pisonim

Opravdu zážitkovou degustaci jsme si vychutnali ve Viničním altánu díky vínům z rodinného vinařství Azienda Agricola Pisoni z obce Pergelose v severoitalském Trentinu, a to za aktivní účasti jejich spolutvůrce Marka Pisoniho.

Ochutnávka Vinařství Lahofer (Dobšice) dne 2.4.2014

Lahofer: radost od suchých až po sladké

Třináct velmi zajímavých vín z ročníků 2011 až 2013 přijel opět představit do Viničního altánu Jaroslav Chaloupecký z dobšického Vinařství Lahofer, a.s. Kromě růžového a dvou červených to byla všechno vína bílá - od suchých až po sladká. Takže vybrat si mohl každý, a to ve vysoké kvalitě.

Ochutnávka Vinařství Radocha (Čejkovice) dne 31.3.2014

Radochovy „třináctky” s pěknou perspektivou

Deset vín, většinou z ročníku 2013, a k tomu ještě dvě čerstvé novinky přímo z tanku nám představil Jiří Radocha z Čejkovic. Mladý a sympatický vinař, který není našim hostům neznámý.

Ochutnávka Vinařství ZD Sedlec dne 26.3.2014

Ze Sedlece se sladším finišem

Po mnoha letech jsme měli opět příležitost ochutnat ve Viničním altánu vína z „dílny” sklepmistra-básníka Ctirada Králíka, jedné z ikon mezi moravskými vinaři. Tentokrát je nám představil zástupce vinařství a sám minivinař Daniel Záblacký.

Ochutnávka "Originální vína z Moravy (i z Čech)" - „slepá” srovnávací degustace dne 24.3.2014

První „vlaštovka” mnohé navnadila

První vlaštovka v podobě „slepé” srovnávací degustace vín ze čtyř vinařství z Moravy i Čech přiletěla ještě v březnu do Viničního altánu. A jak už to u novinek bývá, ne vždy uspokojila všechny hosty. Určité problémy měli hlavně mladí a také dostatečně ještě „nepropití” hosté ochutnávky, kterou připravil Luboš Osička z dovozní a prodejní společnosti Domaine R & W. Hlavní „problém” byl asi v tom, že drtivá většina vín pocházela z produkce vinařů-autentistů, kteří se snaží o maximální původnost odrůdy, do vína prakticky nic nepřidávají, často je nefiltrují i nečeří. Vína také častěji leží na slupkách, jejich aromatika se otevírá pomaleji, a není tak agresivní jako u vín s dodanými speciálními kvasinkami.

Ochutnávka Vinařství Reisten (Pavlov) dne 12.3.2014

S Reistenem na patře i na duši

Dvakrát během šesti týdnů jsem měl příležitost ochutnat širokou paletu vín z Vinařství Reisten, a to novinek z ročníku 2012. Na první ochutnávce mi více než polovina velmi chutnala. Na té druhé, ve Viničním altánu, jsem byl opravdu nadšen téměř všemi.

Ochutnávka Modré vinařství (Mutěnice) dne 10.3.2014

Mladý příval z Modrého vinařství

Ze čtrnácti vzorků dvanáct vín z ročníku 2013 a stejný počet menších či větších vinařových soubojů s kyselinou. Libor Čížek z Modrého vinařství v Mutěnicích však mohl odcházet z Viničního altánu spokojen. Přes vyšší kyselinu a jí často doprovázející výraznější zbytkové cukry vína zřejmě hostům chutnala. I já jsem si vybral několik favoritů.

Ochutnávka Vinařství Vondrák (Mělník) dne 6.3.2014

Mělnickému večeru vládl „král vín”

Jsem rád, že alespoň dvakrát do roku můžeme ve Viničním altánu ochutnat vína z Čech. Jedním z pravidelných hostů je již několik let Luděk Vondrák, jehož vína z Mělníka mne vždy potěší. Tradičně je to opravdu milé a příjemné přechutnávání kvalitních vín se sympatickým vinařem, kterému příroda v posledních letech ne vždy přeje.

Ochutnávka Vinařství Tomanovi (Moravská Nová Ves) dne 5.3.2014

Od Tomanů zvítězilo "ledové portské"

O tom, že ročník 2013 není pro české a moravské vinaře bezproblémový, jsme se mohli znovu přesvědčit také na premiérové degustaci vín z rodinného Vinařství Tomanovi v Moravské Nové Vsi.

Ochutnávka Vinařství Ladislav Langr (Dolní Věstonice) dne 3.3.2014

Z Pálavy pro každého něco pěkného

Opravdu poctivá vína z Pálavy na nás čekala ve Viničním altánu na prezentaci Vinařství Ladislav Langr. Dolnověstonický vinař za jemné „kontroly” své dcery nám po roce představil jedenáct vín z ročníků 2011 a 2012. Osm bílých, jedno růžové a dvě červená. Vína většinou již vyzrálá a připravená, protože vinař s jejich uvedením na trh nespěchá.

Ochutnávka "Výborné vinařské oblasti Španělska" dne 26.2.2014

Španělsko, které potěšilo

Letos poprvé jsme ochutnávali moje oblíbená španělská vín. Jaroslava Šnejdarová z dovozní společnosti Sabores, s.r.o. se zaměřila na čtyři vinařské oblasti Tierra de Castilla, Rueda D.O., Somontano D.O. a Rioja D.O.Ca. Celkem deset vzorků - tři bílá vína a sedm červených. Většinou vína z nižší a střední kategorie, z nichž některá se mohou pochlubit poměrně pěkným poměrem cena/výkon.

Ochutnávka Vinařství Proqin (Velké Němčice) dne 24.2.2014

Proqin bez sabráže, ale se šavlí

Další stovku degustací ve Viničním altánu odstartoval ve svém tradičním stylu pravidelný host a velký příznivec ochutnávek na Gröbovce Martin Prokeš z Vinařství Proqin ve Velkých Němčicích. Sabráž tentokrát nebyla, nicméně na šavli došlo. Tentokrát jako soutěžní cenu. Sympatická vítězka se už jistě učí základům sekání sektu šavlí...

Ochutnávka "Languedoc & Médoc (Francie)" dne 19.2.2014

Jubileum ve francouzském stylu

Krásné jubileum, tedy 800. ochutnávku ve Viničním altánu od října 2004, jsme oslavili především výbornými víny z jižní Francie, konkrétně z Languedocu. Roman Hynek, častý host na našich degustacích, ať již jako ochutnávající či prezentující, nám z nabídky své malé dovozní firmy Fresh-Way, s.r.o. nabídl devět vín. Osm z Languedocu, a závěrečné z Médocu v Bordeaux.

Ochutnávka Vinařství Dvořáček LTM (Mikulčice) dne 17.2.2014

Pěkná vína, „košer zážitek”!

Během jednoho týdne jsme ochutnali vína ze dvou mikulčických vinařství. Zatímco Petr Marada měl ve Viničním altánu svou degustační premiéru, Lubomír Dvořáček z rodinného vinařství je u nás již několik let pravidelným hostem.

Ochutnávka Vinařství Petr Marada (Mikulčice) dne 12.2.2014

Zdařilá premiéra sympatického vinaře

Tak to byla krásná, a navíc velmi poučná premiéra. Petr Marada z malého mikulčického vinařství nás zavedl do trochu jiného vinařského světa, který se nevyhýbá vínům vyráběným stále více propagovanou autentickou metodou. Je to prostě poučný návrat k „vinným kořenům”.

Ochutnávka Vinařství Kolby, a.s. (Pouzdřany) dne 10.2.2014

Kolby, Kolby, Kolby...

Po roce nám Martin Prokeš opět představil vybranou sestavu vín z Vinařství Kolby, která již více než rok také prodává. A myslím, že si nový majitel pouzdřanského vinařství vybral tu pravou osobu. Alespoň ve Viničním altánu se to již podruhé potvrdilo.

Ochutnávka "Wagram, Štýrsko, Weinviertel & Thermenregion (Rakousko)" dne 5.2.2014

Rakouská třináctka s atraktivním závěrem

Společnost STABRIX, s.r.o. je zřejmě největším dovozcem rakouských vín do České republiky. I když její majitel Andreas Aigner přivezl do Viničního altánu pěknou paletu 13 vín, je to opravdu jen velmi malý vzorek z celkové nabídky rakouských vín, která dováží.

Ochutnávka "Vinuri Cramele Recas - Opět to nejlepší z Rumunska" dne 3.2.2014

Atraktivní sestava z Cramele Recas

Druhou várku vín z rumunského vinařství Vinuri Cramela Recas nám připravil k ochutnání Ing. Casian Suciu Šubert, majitel dovozní firmy Kassimex, s.r.o. Z jedenácti vín byla tentokrát čtyři z domácích odrůd. Ochutnali jsme také několik novinek, především dva sekty z vyšší řady Sole.

Ochutnávka "Limbach, Vinosady & Rača (Slovensko)" dne 29.1.2014

Čtyři styly ze Slovenska

Čtyři vinařství ze tří vinařských oblastí (Limbach, Vinosady a Rača) jsme poznali na další se série prezentací slovenských vín z nabídky Otamara Frühaufa, který je již několik let dováží. A opět to bylo zajímavé přechutnávání, na němž hrála prim především vína z Vinosad a Rače, která nabízejí Vino Hubinský a Vino Villa Rača. Nicméně pro některé byl atraktivní také vzorek z produkce vinařství Vavrinský a Brehler, či spíše „selský styl” v podání Limbašského vinohradnického družstva (LVD).

Ochutnávka Patria Kobylí, a.s. dne 27.1.2014

Patria s výrazným „červeným závěrem”

Současná hlavní síla vinařství Patria Kobylí je ukryta v červených vínech. Přesvědčili jsme se o tom na velmi opožděné repríze vinařství ve Viničním altánu (po téměř devíti letech).

Ochutnávka Tanzberg Mikulov, a.s. (sklep v Bavorech) dne 22.1.2014

Repríza školení s Tanzbergem

I letos představil ve Viničním altánu vína z mikulovského Tanzbergu sám jeho majitel Dr. Vladimír Železný. Opět zaplněný „velký sál” si vyslechl nejen jeho vinařskou filozofii a různá historická exposé, ale také několik vtipů (nejen o víně) a spoustu zajímavých vinařských poznatků. Pravda, někdy byly trošku subjektivní, což však náš průvodce nikterak nezakrýval.

Ochutnávka "Jižní Francie & Bordeaux" dne 20.1.2014

Dobrá Francie za dobrou cenu

Vína nižší střední kategorie z oblastí jižní Francie a Bordeaux nám představil ve Viničním altánu Luboš Osička z dovozní společnosti Domaine R&W. Velmi zajímavá vína, často z malých vinařství, která se pyšní pěkným poměrem cena/výkon.

Ochutnávka Vinařství Chateau Lednice dne 15.1.2014

Z Lednice se krásně vybíralo

Jiří Hudec z Vinařství Chateau Lednice pro nás v lednu připravil opravdu pestrou degustační nabídku: sedm bílých vín, růžové, jedno klasické červené, dále likérové ze stejné odrůdy, a k tomu ještě višňové víno. Ve Viničním altánu zavládla příjemná nálada.

Ochutnávka "Pivka Winery & Tikveš Winery (Makedonie)" dne 13.1.2014

Červená krása z Makedonie

Vojtěch Vejvoda a Martin Chlad z dovozní společnosti Neobyčejná vína.cz, a jejich kamarád, sommelier Pavel Hercík, nám již podruhé ve Viničním altánu představili výborná makedonská vína. Tentokrát ze dvou vinařství - velkého a známějšího Tikveš Winery, a z malého rodinného Pivka Winery. Byl to opravdu nesmírně příjemný zážitek, který všem milovníkům dobrých vín rozhodně doporučuji. Podobná akce by se totiž měla časem opakovat.

Ochutnávka Vinařství ZD Němčičky (Němčičky) dne 8.1.2014

Trošku sladší novoroční premiéra

V pořadí již jedenáctou sezonu degustací ve Viničním altánu jsme zahájili tradičně moravskými víny, tentokrát ze známé vinařské obce Němčičky. A téměř tradiční bylo také vinařství - ZD Němčičky. Zástupce vinařství a pravidelný host ve Viničním altánu Jaroslav Jakubec nám na počátku roku 2014 představil deset vín z ročníků 2011 a 2012, převážně bílých, a také převážně sladších. No, není to úplně moje parketa!