Andrzej Cieślar - Obrazy

06.06.2017

Andrzej Cieslar
Narodil se 7.4. 1981 v Českém Těšíně a navštěvoval Slezskou univerzitu Katovice - konkrétně Institut umění v Českém Těšíně, ateliér malby prof. Tadeusze Ruse. Zemité barvy, tu a tam se mihne červená, tu probleskující odstíny okrových, oranžových a jiných slunečních tónů, jinde zase blankytně modrá … jako obloha jako vodní hlubina... Strukturované abstrakce, které jsou sestaveny z na sebe navazujících a vzájemně se prostupujících komponentů-krychlí a budí dojem architektonicky zpracovaných objektů nebo jejich částí. Zároveň se těmito krychlovými komponenty vytváří prostorovost. Nebo jakési informelně působící plochy, často sestavené z horizontálních nebo vertikálních plátů různých barevných valérů kladených vedle sebe tak, aby vytvářely prostorovost v těchto malbách. Přes ně potom autor umisťuje další motivy nebo skrze ně nechá tyto motivy z malby vystoupit... jako vnitřně ztvárněné odrazy momentálně viděného, ale hlavně prociťovaného a prožívaného. Z jeho maleb naplněných často prostorovými geometrickými objekty člověk nikdy přesně neuhodne, zda v nich má navrch příroda skrze ně prostupující a dokonávající tak jejich zkázu anebo právě naopak - zda se jedná o člověkem postupně přetvářené prostředí, nové urbánní prvky a krajiny, které jsou ovšem zatím jen v autorově mysli nebo snad v kolektivním nevědomí jež jen velmi opatrně a pomalu své obrazy pouští do vědomí správně naladěných jednotlivců. Jeho malířské počiny jakoby se rodnému kraji snažily pomoci vytvořit si pozvolna svůj nový obraz a doslova ho znovu vybudovat anebo urychlit přírodní rozkladné procesy pro uvolnění čemusi novému.  

Někdy se objeví inspirace atmosférou jiných měst, volné přírody a venkovské krajiny v okolí autorova rodiště, zpracované zážitky z plenérů na sympoziích nebo hudbou a z hudebních oblastí. To je styl a paleta barev, kterou ve svých obrazech používá tento nadaný výtvarník z moravského Hlučína. „Na začátku mě patrně ovlivnila profese mého otce, který je architekt. Sledoval jsem ho jako dítě nesčetněkrát během jeho práce, napodoboval jsem ho a kreslil si své vysněné domy. Navíc jsem vyrůstal v podnětném v prostředí – měli jsme doma obrazy Jaroslava Kapce, Antonína Kroči, grafiky architekta Zbigniewa Gadka a sochy Oty Ciencialy. Společně s otcem jsem od dětství navštěvoval ateliéry těchto umělců a tam pravděpodobně došlo k těm prvním impulzům, setkáním s uměním jako takovým. Vidět malovat například Antonína Kroču je opravdový zážitek. Kromě mě se v rodině nikdo jiný malování nevěnuje a nevěnoval, ale jedna z mých sester je modní návrhářka a její manžel – původní profesí malíř – se dnes věnuje grafice. Takže to výtvarno přece tak nějak v rodině máme“.

Uskutečněné výstavy:

2017 – Galerie Antonína Navrátila, Praha, Pověste je oba, společně s Petrem Tošovským
2016 - Divadlo pod Palmovkou – Praha
2016 - Golf Park Slapy - Slapy
2015 - Galerie U Zlatého kohouta – Praha
2014 - Galerie Radost – Havířov
2014 – Společná výtava – Galerie Milotič – Chorvatsko, biela-modra-cervena.eu
2014 - Mezinárodní malířské sympozium „Ister – Art“ - Velký Meder (SK)
2013 – Důl Michal – řetízková šatna – Ostrava
2013 – Galerie BCPB – Bratislava, www.artem.sk
2013 – Mezinárodní malířské sympo
2013 – Společná výstava – People – Metr – Praha - Zbraslav
2012 – Mezinárodní malířské sympzium Galerija Paradiso – Rab – Chorvatsko
2012 – Galerie Červený/Evangelický kostel – Hlučín
2012 – Společná výstava Galerija Paradiso – Rab – Chorvatsko
2012 – Galerie Tinta – Praha, www.tinta.cz
2009 - „Cieslar + 2“, Slezská polytechnika v Gliwicích, fakulta architektury
2009 - „Cieslar + 2“ , Těšínské divadlo, Český Těšín
2008 – Škabetkabar – Praha
2008 – Rock café SOHO – Kyjov
2007 – TV club – Ostrava
2006 – Kunstfrühling 07 – Würzburg (SRN)
2001 – Café Galerie/Těšínské divadlo, Český Těšín

V posledních letech se zúčastňuje sympozií v Chorvatsku a na Slovensku v rámci projektu Bílá-Modrá-Červená, během kterého se setkávají umělci ze slovanských zemí s trikolorou na vlajce. Jeho obrazy jsou zastoupeny ve sbírkách v USA, Mexiku, Německu, Polsku, Slovensku, v Galerii Makek v Chorvatsku a Galerii Milotic v Chorvatsku. Ve svých sbírkách jeho díla má také několik našich známých hudebních osobností - například Michal Horáček, Natálie Kocábová, Beáta Hlavenková, Lenka Dusilová, Matěj Ruppert nebo Ema Brabcová. "Jeho kontemplativní a přitom 'prozvučené' obrazy se mi moc líbí. Dokonce natolik, že jsem si jedno plátno hned koupil", napsal o jeho tvorbě Michal Horáček.

Ivana Beranová
kurátor