Ochutnávka vín "Porto: Quinta de Santa Eufemia" (Dobré portské – dovozce)

Ochutnávka Quinta de Santa Eufemia (Porto) dne 29.11.2016

Dobré portské - předzvěst Vánoc

Přiblížily se Vánoce, a ve Viničním altánu se objevila portská vína. Již tradičně několik let z vinařství Quinta de Santa Eufemia. A to znamená, že přijeli manželé Košanovi z dovozní společnosti Dobré portské.

Tentokrát jsme ochutnali devět vín - osm fortifikovaných a jedno, v tomto případě vstupní, klasické červené z oblasti Douro. Takové víno to nemá v konkurenci silného kalibru sladkých portských rozhodně lehké. Douro Colhita 2012 vonělo po tmavém ovoci s lehkou čokoládovou stopou. V chuti vyzrálé tmavé ovoce v trošku lehčím těle s ještě zřetelnými tříslovinami a čokoládovou stopou.

Prvním portským bylo základní Ruby s relativně nižším zbytkovým cukrem 105 g/l (ostatně typickým to jevem pro drtivou většinu vín z tohoto vinařství). V ovocné vůni převládaly višně v čokoládě. Stejně tak v lehčí, pociťově méně sladké chuti. A opět převládaly višně v čokoládě.

Při stejném alkoholu (19,5 %) mělo Tawny ještě méně zbytkového cukru (90 g/l). Ve vůni lehce kořenité sušené tmavé ovoce a špetka čokolády. V chuti ovocně-čokoládové, jemnější, pociťově opět méně sladké.

Ze tří základních portských mi nejvíce chutnalo Fine White (100 g/l zbytkového cukru) s vůní sušeného ovoce a jemných vlašských ořechů. V chuti jemné, uhlazené, bohaté na sušené ovoce (kůra mandarinky) a jemně kořenité. A rovněž nepůsobilo příliš sladce, ale mělo i jemně pikantní ocásek.

Víno Finest Reserve bylo namícháno z různých ročníků (průměr 7 let) a nabídla ve vůni vyzrálé tmavé ovoce s jemnou čokoládou. V chuti se navíc objevilo sušené ovoce včetně hrozinek. A nechyběl ani náznak pikantnosti v koncovce.

Mezi má oblíbená portská patří tradičně Late Bottled Vintage (LBV), v tomto případě ročník 2011. Portské „později nalahvované” je určeno hlavně těm, kteří nechtějí čekat mnoho let na klasické ročníkové portské. A kvalita bývá vždy vysoká, a hlavně mi toto víno chutná. Víno má klasický korkový uzávěr, a tak se dá očekávat jeho další vývoj. Ochutnali jsme ho ještě relativně mladé, ale již nyní nabídlo ve vůni i chuti bohatou kombinací sladkých višní v čokoládě a jemné kořenitosti. Elegantní a velmi příjemné víno, které nezahltí těžkou dávkou zbytkového cukru.

Je logické, že vyzráleji působilo následující desetileté Tawny. Krásná vůně hrozinek, ořechů, datlí a fíků. Téměř stejné složení nabídla uhlazená a lehčí chuť, opět méně sladká, než bych očekával.

Přibližně na stejnou kvalitativní úroveň bych zařadil Colheitu 2005, víno lahvované v letošním roce. Potěšila jemná, ořechově-datlová vůně. Chuť uhlazená, jemná - delikátní kombinace hrozinek, datlí a fíků. U tohoto vína se mi zdálo, že trochu více vyčuhoval alkohol. Možná to však byla jen vyšší teplota předposledního vzorku.

To nejlepší nakonec - 10 Years White. Krásná vůně hrozinek, sušené pomerančové kůry a vlašských ořechů. Tato kombinace převládala také v jemné a elegantní chuti. Velmi vstřícná delikatesa!

Tentokrát kompletní „vrcholový tým” byl pochopitelně spokojen. Tady je jeho hodnocení: 10 Years White - 9,3 bodu (z 10 možných), 10 Years Tawny - 9,2 b., Colheita 2005 - 9,1 b., LBV 2011 a Finest Reserve - 9 b., Fine White - 8,9 b., Tawny - 8,8 b., Ruby - 8,7 b. a Douro Colheita 2012 - 8,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý