Ochutnávka vín "Španělská vína nejen od Madridu" (Miroslav Láska - dovozce)

Ochutnávka "Madrid, Rioja, Extramadura & Castilla y León & Borja (Španělsko)" dne 08.11.2016

Jednoznačný vítěz - Veraton

Miroslav Láska nám letos připravil opravdu špičkovou jedenáctku vybraných španělských vín, včetně delikates z u nás málo známé denominace Campo de Borja D.O. na severu země. Vyšší kvalita byla pochopitelně za poněkud vyšší cenu. Ochutnali jsme dvě bílá, jedno růžové a osm červených vín.

Zahájili jsme tradičně bílými, v tomto případě odrůdou Verdejo. První bylo z ročníku 2015, vinařství Ruiz Torres (oblast Extramadura). Suché víno ve vůni bohaté na světlé ovoce, především meruňky a broskve. A nechyběly ani vzdálené tóny černého rybízu. V chuti téměř identické, trochu více se v závěru prosazoval grep. Pikantní a poměrně šťavnaté víno.

Rozhodně zajímavější bylo Verdejo 2014 z vinařství Barcolobo (oblast Castilla y León). Nevím zda jsem již ochutnal barikované víno z této odrůdy, nicméně zajímavé rozhodně bylo. Ve vůni kombinovalo hodně vyzrálé světlé peckoviny s máslovými, karamelovými a jemně vanilkovými tóny. Chuť byla velmi podobná, šťavnatá a zřetelně pikantní s vanilkou a jemnou stopou dubu. Víno zrálo 4 měsíce v bariku.

Růžové Barcolobo Lacrimae Berum Rosado 2014 (Castilla y León) bylo atraktivní jak vzhledem láhve, tak obsahem. Jenže ne všem dnes chutnají bohatá růžová vína jižního typu. Pro mne je to vysloveně aperitivní chuťovka, ale nic na delší pití. Ve vůni lehce džemovitá lesní směs. V chuti bohatě ovocné, kulaté, a nechyběl zřetelný džem z lesní směsi. Suché, ale málo pikantní víno za dost vysokou cenu.

Prvním červeným bylo Barcolobo La Rinconanda 2014 (Castilla y León DO). Ve vůni lehce džemovitá lesní směs se vzdálenými tóny čokolády. Chuť bohatě ovocná, jemná čokoláda a stále ještě zřetelné tříslo.

Příliš mi nechutnalo víno Ruiz Torres Syrah Crianza 2012 (Extramadura). Ve vůní nabídlo tmavé ovoce a stopu kůže. V chuti tmavé peckoviny, výrazné třísloviny, v těle poněkud ploché. Navíc zcela neodpovídající cena.

A přišlo na řadu víno s nejlepším poměrem cena/výkon - Laguna Crianza 2013 (oblast Vino de Madrid), cuvée odrůd Tempranillo (90 %) a Merlot (10 %). Příjemná vůně tmavých peckovin a jemné čokolády. Chuť ovocná, stopa čokolády a kůže, tělo uhlazené, a přestože mělo vysoký alkohol (14 %), byl dobře zakomponován v těle vína, takže nepřekážel. Víno zrálo 12 měsíců v bariku z francouzského a amerického dubu.

Vinařství Borsao je již legendou nejen v oblasti Campo de Borja, ale i v celém Španělsku. Nejprve jsme ochutnali víno Borsao Bole 2014, cuvée odrůd Garnacha (70 %) a Syrah (30 %). Až skoro dramaticky alkoholové (15 %) červené víno s jemně džemovitou vůní tmavého ovoce, čokolády a jemných tónů dřeva. V chuti identické, výrazně čokoládové, a také bohaté na třísloviny. Potřebovalo by ještě nějaký rok ležet v láhvi. Víno zrálo 3 měsíce v bariku, přičemž obě odrůdy kvasily samostatně.

Borsao Tres Picos je vyhlášené víno vyšší střední kategorie. Ochutnali jsme ještě mladé (ročník 2014), což se odrazilo v tvrdší chuti. Ve vůni tmavé ovoce, čokoláda a kůže. V chuti vyzrálé tmavé ovoce, stopa džemu, bohatě čokolády a kůže. V závěru bohatém na třísloviny bylo měkce pikantní. Víno zrálo 5 měsíců v bariku.

Poté jsme na skok navštívili slavnou Rioju, konkrétně vinařství Castillo de Mendoza. Ochutnali jsme víno Momilde crianza 2013. Ve vůni nabídlo vyzrálé tmavé ovoce, lehce kořenité, ale také jemnou čokoládu. V chuti téměř identické, uhlazenější se stopou dřeva, vanilky a sládnoucích tříslovin. Víno zrálo 13 měsíců v bariku z maďarského dubu.

Jednoznačným vrcholem večera bylo výrazně nejdražší víno - Alto Moncayo Veraton 2014 (oblast Campo de Borja), stoprocentní odrůda Garnacha. Ve vůni lehce kořenité tmavé peckoviny. V chuti bohaté a lehce pikantní tmavé ovoce, tělo uhlazené s jemnou stopou dřeva a kůže. Atraktivní a výrazně dražší víno, jehož vrchol je ještě vzdálen v řádech let.

Závěrečné víno byla prémie - Laguna Alma Valdeguerra - Malvar 2015, sladké bílé víno s vůní světlého ovoce, především přezrálé hrušky. Chuť ovocná (opět hruška) s jemným perlením. Takový jižní dezert bez výraznější pikantnosti.

Zakončili jsme tedy sladkou tečkou, která členům početně oslabeného „vrcholového týmu” chutnala nejméně ze všech ochutnávaných vín. Tady je hodnocení: Alto Moncayo Veraton - 9,2 bodu (z 10 možných), Borsao Tres Picos - 9 b., Laguna Crianza, Borsao Bole a Castillo de Mendoza Momilde - 8,8 b., Barcolobo La Rinconada - 8,7 b., Barcolobo Verdejo - 8,6 b., Ruiz Torres Syrah Crianza a Ruil Torres Verdejo - 8,5 b., Barcolobo La Lacrimae Rerum Rosado - 8, b. a Laguna Alma de Valdeguerra-Malvar - 8,3 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý