Ochutnávka vín "Vína francouzských filmových hvězd - Pierre Richard a Gérard Depardieu" (French Wine, s.r.o - dovozce)

Ochutnávka "Vína Gérarda Depardieua & Pierre Richarda" dne 05.05.2016

Kvalita v láhvi & slavná jména

Už loni jsem neskrýval potěšení, že tradiční hit degustací ve Viničním altánu (a za pár dní jich bude již 1000), vína z Chateau de Tigne na Loiře a Chateau Eveque v oblasti jihofrancouzského Corbiéres se opět vrátil. A nyní nás vína ikon francouzského filmu (ať si o nevinařské činnosti jednoho z nich myslí kdo chce co chce) Gerarda Depardieua a Pierre Richarda potěšila již pošesté. Přitom letos mi tato tradiční kvalita v láhvi připadala opravdu mimořádná. Od obou vinařů.

Vína nám, opět tradičně, představil idol dívek a dam ve Viničním altánu, Pavel Ondráček z dovozní společnosti French Wines, s.r.o. Bylo jich osm, od každého vinaře spravedlivě po čtyřech.

Vstupním vínem bylo „nerezové” chardonnay Le Voleur 2014 z Chateau de Tigne. Víno z Loiry výrazně vonělo po světlém ovoci (především broskvi) a jemných minerálech. Ve výrazně šťavnatém a ovocném těle (meruňky?) jsem cítil i dotyk květin. V závěru bylo toto suché víno hezky pikantní.

Velmi příjemně mne překvapilo bílé víno z Chateau Bel Eveque Pierra Richarda - Demon de l'Eveque Blanc 2014 Lanquedoc-Roussillon-Corbieres, AOC. Víno s vyšším, ale dobře zakomponovaným alkoholem (13,5 %) z odrůd Bourbulenc (70 %) a Grenache Blanc (30 %) vonělo po vyzrálém světlém ovoci s jemným minerálním „štychem”. V plné, bohaté a pěkně harmonické chuti bylo výrazně ovocité, a nechyběl i dotek delikátních minerálů. V koncovce bylo zřetelně pikantní. Opravdu velmi pěkné bílé víno z francouzského jihu.

Absolutní špičkou v bílých vínech bylo Depardieurovo barikové chardonnay - L'Insoumis 2012 s krásnou vůní přezrálého světlého ovoce, medu, a s jemnou stopou vanilky. V plném a „nabušeném” těle jsem cítil kombinaci vyzrálého ovoce, minerálů, medu a vanilkových tónů. V delším závěru bylo víno dostatečně pikantní.

Čistý Cabernet Franc neochutnáváme ve Viničním altánu příliš často. Krásnými ukázkami vína z této odrůdy typické pro oblast Anjou na Loiře byly dva vzorky z vinařství Chateau d'Tigne - růžové a klasické odrůdové červené.

Cabernet D'Anjou 2014 rosé mne opravdu oslovil čistými odrůdovými znaky, tedy kořenitostí v podobně sušené i čerstvé zelené papriky. A to jak ve vůni v kombinaci s tmavým ovocem, tak v bohaté chuti. Tady jsem cítil lesní směs i tmavé peckoviny, lehounce nasládlé. Dále pak jemnou kořenitost po paprice a měkce pikantní závěr. „Růžovka” atraktivního formátu.

Neméně výborný byl klasický Cabernet Franc s názvem Les Terres Chaudes 2010. Charakteristická vůně lehce kořenitého tmavého ovoce, zde v jemně džemovitém provedení. V chuti suché, s výrazně kořenitou stopou papriky a dotykem čokolády. V závěru bylo víno delikátně pikatní. Cabernet Franc, u kterého se dá delší dobu posedět, stejně jako se krásně hodí k tmavému masu.

O závěr se postarala tři červená vína z Richardova vinařství Chateau Bel Eveque, u mne velmi oblíbená. Prvním byl Demon del'Eveque Tradition 2014, cuvée odrůd Syrah, Mourvédre a Carignan. Ve vůni kořenité tmavé ovoce s lehkým džemovitým „štychem”. V plné chuti zakulacené a bohaté na tmavé ovoce. Nechybí jemná kořenitost, zřetelné jsou i sládnoucí třísloviny. V závěru na patře jsem cítil přezrálé švestky i lehké tóny lesních plodů.

Minimálně na stejnou úroveň bych zařadil Chateau bel Eveque 2013, cuvée odrůd Mourvédre, Carignan, Grenache a Syrah. Ve vůni tmavé peckoviny v lehkém čokoládovém kabátku. V chuti téměř identické, zřetelnější je kořenitost ve velmi uhlazeném těle. Dochuť je delší, měkce pikantní. Zatímco předchozí víno zrálo ve velkém dubovém sudu (20 hl), toto 12 měsíců v bariku (polovina z francouzského a druhá polovina z amerického dubu).

Na závěr můj dlouholetý miláček, tedy stoprocentní syrah jako Richardovo osobní cuvée - Ma Cuvée Personelle 2014. Krásná vůně ostružinového džemu. Chuť velmi ovocná, opět tmavá lesní směs, uhlazená a elegantní s lehounce pikantním ocáskem. Prostě lahůdka, které je poněkud málo.

Byla to velmi příjemné a atraktivní ochutnávka, která znovu potvrdila, že i za jmény filmových celebrit se mohou skrývat krásná vína.

To také ocenil početně poněkud oslabený „vrcholový tým”. Takto přidělit body jednotlivým vínům: Ma Cuvée Personelle 2014 - 9,2 bodu (z 10 možných), Chateau bel Eveque 2013 - 9,1 b., L'Insoumis 2013 a Demon de l'Eveque - 9 b., Demon de l'Eveque Blanc, Cabernet D'Anjou 2014 rosé a Les Terres Chaudes 2010 - 8,7 b. a Le Voleur Chardonnay 2011 - 8,6 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý